לשרותכם במוקד הטלפוני 24 שעות: 09-7677499
טסים לחו"ל? דאגו כי יש לכם ביטוח נסיעות לחו"ל
עם הכרטיס המגנטי של פספורטקארד!

או חייגו אלינו: 09-7677499

לטייל בעולם באמצעות דרכון פורטוגלי

באמצע המאה הקודמת חזה חוקר התקשורת מרשל מקלוהן שהעולם שלנו יהפוך לכפר גלובלי. כיום במידה רבה אנחנו אכן חיים במעין כפר גדול, עם אינספור אפשרויות ובעיקר יכולת להגיע לכל פינה בכפר - יכולת שגם מתממשת, וההוכחה הטובה ביותר היא מספר הטיסות היוצאות מישראל שנמצא במגמת נסיקה משמעותית ומתמשכת (כשאפילו מגפה עולמית אמנם מצמצמת את הטיולים בחו"ל אבל לא עוצרת אותנו מלגלות את העולם).
גם בכפר גלובלי נדרשים כמובן אישורים שונים כדי לנוע ממקום למקום ולהיכנס אל מדינות מסוימות. דרכון אירופאי מקל מאוד ופותח לא מעט דלתות, ואחת הדרכים הנוחות ביותר להפוך לבעלים של דרכון אירופאי היא להגיש בקשה לקבלת הדרכון הפורטוגלי.

כניסה לארה"ב ללא ויזה

ארה"ב - למרות הטיסה הארוכה יחסית והמחיר הגבוה של החופשה בה - היא מאז ומתמיד אחד היעדים הפופולריים ביותר עבור הישראלים. אבל גם המדינה שמגדירה את עצמה כ"ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות" מגבילה את הכניסה אליה, כולל לישראלים למרות יחסי הידידות בין ישראל לארה"ב - וגם כשמטרת ההגעה היא טיול מוגבל בזמן נדרשת ויזה. בהתאם יש גם צורך בתהליך הבירוקרטי המורכב, שלפעמים גם מסתיים בסירוב. לעומת זאת, עם דרכון פורטוגלי, שמהווה כאמור דרכון אירופאי לכל דבר, אין צורך בהיתר כדי להיכנס לארה"ב כתיירים לתקופה של עד 3 חודשים.

כניסה חופשית גם לאוסטרליה

אוסטרליה אמנם נמצאת בצד השני של העולם, אבל בכפר גלובלי אפשר וגם כדאי להגיע לכל נקודה - ואכן לא מעט ישראלים בוחרים לטייל במדינה שהיא גם יבשת. באופן דומה לארה"ב, הדרכון הפורטוגלי חוסך את הצורך לבקש ויזה לאוסטרליה ולעבור תהליך מסורבל. חשוב לציין כי הוויזה לא מאפשרת לעבוד במדינה זו אלא "רק" לטייל. דרכון של פורטוגל כן מאפשר לעבוד באופן חוקי בכל 27 מדינות האיחוד האירופי.
למעשה, יש עוד עשרות מדינות שהכניסה אליהן הופכת קלה בזכות הדרכון הנכון. ביניהן אינדונזיה, וייטנאם, מרוקו, סורינאם, ארמניה, בוליביה ועוד. באופן עקרוני אפשר אפילו לבקר באיראן עם דרכון פורטוגלי, אם כי מן הסתם לא כדאי לנצל את האופציה הזו שכן למרבה הצער גם בעידן הכפר הגלובלי עדיין יש מלחמות.

מי זכאי לקבל את הדרכון הפורטוגלי?

הדרכון הפורטוגלי הוא לא רק מסמך פותח דלתות אלא גם כזה שקל יחסית להשיג אותו. המדיניות של ממשלת פורטוגל היא להעניק דרכון לכל מי שיש לו שורשים במדינה. מאחר שבמאה ה-15 הייתה קהילה יהודית גדולה ומשגשגת בפורטוגל, ישנם כיום בארץ אנשים רבים - כ-2 מיליון ישראלים עפ"י ההערכות - שהמשפחה שלהם היגרה מאותה מדינה באותה תקופה. בין השאר התיישבו יהודי פורטוגל בצפון אפריקה (מרוקו, מצרים, לוב, אלג'יריה, תוניסיה), בבלקן (יוון, טורקיה) וגם בסוריה, הולנד ועוד מקומות רבים. כל מי שמשפחתו הגיעה לארץ מהמדינות הנ"ל יכול לבחון האם הוא זכאי לדרכון על בסיס שם המשפחה, ללא תשלום, וכך לדעת אם לצאת לדרך שבסופה דרכון מבוקש ואפשרות לטייל בנוחות בכל העולם.